Skip to main content
Mężczyzna trzyma torebkę z mefedronem
9 czerwca 2024

Mefedron, znany także jako 4-MMC lub 4-metylometkatynon, to syntetyczny związek z grupy katynonów, które są powszechnie stosowanymi substancjami psychoaktywnymi, popularnie znanymi jako „dopalacze”. Sprzedawany jest w postaci kryształów wciąganych nosem lub spożywanych doustnie.

Mefedron jest półsyntetyczną pochodną katynonu, psychoaktywnego alkaloidu występującego w liściach czuwaliczki jadalnej (Catha edulis, khat). Khat jest rośliną stosowaną tradycyjnie m.in. w Jemenie i Somalii, ze względu na działanie stymulujące, osiągane zazwyczaj poprzez wielogodzinne żucie porcji świeżych liści. W Polsce posiadanie żywych roślin, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z czuwaliczki jadalnej jest nielegalne. Podobne regulacje prawne istnieją m.in. we Francji, Norwegii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Mefedron został po raz pierwszy zsyntetyzowany i opisany w 1929 r. przez Saema de Burnaga. Pierwsze wzmianki o mefedronie pojawiły się w Internecie w 2003 r. Produkcja i sprzedaż na szeroką skalę za pośrednictwem europejskich sklepów internetowych rozpoczęła się cztery lata później.

Badania ankietowe przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazały, że mefedron był popularny zwłaszcza wśród młodych osób. Znalazł się na szóstym miejscu pod względem popularności, ustępując jedynie alkoholowi, nikotynie, kannabinoidom, ecstasy i kokainie.

Drogi przyjmowania mefedronu

Doustnie mefedron stosuje się w formie tabletek, kapsułek, roztworów wodnych lub proszku zawiniętego w bibułki papierosowe (bombing). Zwykłe dawki doustne wahają się od 150 do 250 mg, a efekty psychoaktywne pojawiają się zazwyczaj po 45–120 minutach, utrzymując się przez 2–4 godziny. W przypadku wciągania mefedronu do nosa, działanie substancji występuje szybciej (po kilku minutach). Trwa jednak krócej (do około 30 minut), co prowadzi często do wielokrotnego zażywania tej substancji w trakcie jednej sesji. Dawki donosowe zwykle są mniejsze niż doustne, z minimalnymi dawkami wynoszącymi od 5 do 15 mg. Wysokie dawki przekraczają 90 mg. Z kolei stosowanie mefedronu dożylnie i domięśniowo zazwyczaj wymaga mniejszych dawek niż podanie doustne. Zwykle stosuje się około połowy lub 2/3 dawki doustnej. Istnieją także przypadki łączenia mefedronu z heroiną do iniekcji dożylnych.

Ryzykiem związanym z mefedronem jest możliwość nieświadomego kupna innych, podobnych fizykochemicznie narkotyków, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Mogą to być substancje działające podobnie do niego (np. 3-MMC), ale także silnie stymulujące i wywołujące mocne psychozy lub inne związki o niezbadanych jeszcze właściwościach.

Do końca 2014 roku zsyntetyzowano około 300 dopalaczy, a tylko na niewielu z nich przeprowadzono eksperymenty laboratoryjne.

Źródła:

Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun

Mefedron – „dopalacz” o działaniu psychostymulującym i sympatomimetycznym, Jolanta B. Zawilska, Jakub Wojcieszak Zakład Farmakodynamiki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi Neuropsychiatria i Neuropsychologia 2010; 5, 3-4: 103–108

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Syntetyczne kannabinioidy w torebce na białym tle

Co to są syntetyczne kannabinoidy?

Fentanyl w fiolce do iniekcji trzymany przez mężczyznę

Co to jest fentanyl i pochodne fentanylu?

Mężczyzna trzyma torebkę z mefedronem

Co to jest mefedron?

Benzodiazepiny w fiolce na szarym tle

Co to są benzodiazepiny?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.