Skip to main content
Heroina na czarnym tle rozsypana z saszetki a obok strzykawka
7 czerwca 2024

Heroina jest narkotykiem z grupy opioidów, czyli tych substancji, których zażycie powoduje tzw. luzowanie. Są to jednak substancje o działaniu depresyjnym działające na receptory opioidowe w mózgu. Heroina (diacetylomorfina) jest półsyntetyczną pochodną morfiny. Heroina i morfina uznawane są za najbardziej szkodliwe spośród nielegalnych substancji psychoaktywnych.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych opioidów, skutki działania heroiny zależą od samej substancji (jej dawki, czystości i mieszaniny) oraz osoby, która ją przyjmuje – tego, jaki jest jej nastrój, oczekiwania, czy miała do czynienia z substancją już wcześniej, w jakich okolicznościach i czyim towarzystwie ją zażywa.

Heroina może być przyjmowana donosowo, doustnie bądź dożylnie. W tym ostatnim przypadku potrzeba zdecydowanie najmniej substancji, by odczuwalne były efekty jej zażycia. Efekty pojawiają się niemal natychmiastowo i trwają od 2 do 4 godzin. Może być wykryta u zażywającego nawet do dwóch dni od zażycia.

Zażycie heroiny aktywuje receptory opioidowe w centralnym układzie nerwowym. Podobnie więc jak po zażyciu innych opioidów, tak i heroina wykazuje tendencję do tłumienia bólu. Powoduje też uspokojenie, spowolnienie rytmu serca i układu oddechowego oraz rozluźnienie mięśni. Charakterystyczne w jej przypadku są też poczucie wewnętrznego spokoju, niewrażliwość na fizyczny i psychiczny ból, senność, niewyraźne widzenie, brak apetytu, zanik kaszlu, trudności z koncentracją, lęk i strach.

Heroina jest substancją silnie uzależniającą i do uzależnienia może dojść dość łatwo. Szczególnie należy uważać na łączenie jej z alkoholem. Heroina ma wysoką toksyczność wątrobową, która znacznie wzrasta w połączeniu z alkoholem.

Źródła:

Opioidy

„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022

Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Syntetyczne kannabinioidy w torebce na białym tle

Co to są syntetyczne kannabinoidy?

Fentanyl w fiolce do iniekcji trzymany przez mężczyznę

Co to jest fentanyl i pochodne fentanylu?

Mężczyzna trzyma torebkę z mefedronem

Co to jest mefedron?

Nastolatek kupuje dopalacze na ulicy

Co to są dopalacze?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.