Z konopi, oprócz marihuany, uzyskuje się również między innymi haszysz, czyli sprasowaną żywicę konopną oraz olej haszyszowy, czyli ciekły ekstrakt otrzymywany za pomocą rozpuszczalników organicznych. Zawartość THC może w nich wynosić nawet do 60%.
Haszysz otrzymuje się z żywicy konopi. W żywicy utrzymywana jest woda, co sprawia, że roślina jest chroniona przed niszczącym działaniem słońca i upału. Im jest goręcej, tym większe jest stężenie THC w żywicy. Aby uzyskać haszysz, do żywicy dodaje się tłuszcz stały lub miód, dzięki czemu przybiera on formę przypominającą tabliczkę czekolady.
Działanie haszyszu i oleju haszyszowego jest zbliżone do efektów działania marihuany, natomiast wszystko zależy od częstotliwości oraz ilości przyjmowania. Należy jednak wiedzieć, że stężenie THC w przeciętnej grudce haszyszu jest sporo wyższe niż w suszu.
Zawartość THC w marihuanie, w zależności od odmiany konopi, wynosi 1–10%, w oleju haszyszowym stężenie to sięga 15%, natomiast w haszyszu kształtuje się na poziomie 2–20%. Z danych wynika jednak, że stężenia te mogą być znacznie wyższe. Palony jest zazwyczaj z tytoniem w postaci ręcznie robionych papierosów lub przyjmowany w formie wziewnej. Bezpośrednie skutki jego palenia utrzymują się nawet do 4 godzin.
Produkcja i posiadanie haszyszu są w Polsce nielegalne i podlegają karze grzywny lub pozbawienia wolności, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
„Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów”, Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska, Psychiatria, tom 15, nr 2, 88–92, ISSN 1732–984
„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun
Dodaj komentarz