Skip to main content
Wzór chemiczny ecstasy na białym tle
7 czerwca 2024

Ecstasy to potoczna nazwa substancji MDMA. Jest ona pochodną fenyloetyloaminy i jest zaliczana do grupy tzw. empatogenów wywołujących trwającą kilka godzin euforię, relaksację oraz zwiększoną empatię i emocjonalność.

MDMA najczęściej występuje w postaci białych, lekko żółtych lub brązowych kryształów. Zazwyczaj przyjmuje się po skruszeniu i w takiej sproszkowanej formie przyjmuje się do nosa lub rozpuszcza w wodzie. W formie kryształu popularne jest także połknięcie w postaci tzw. bombki, którą tworzy się przez zawinięcie MDMA w papier lub zamknięcie w kapsułce.

MDMA można wykryć we krwi i ślinie nawet do dwóch dni po zażyciu, z kolei w moczu do trzech dni, jednak w wyjątkowych sytuacjach nawet do tygodnia po spożyciu.

Substancja ta została zsyntetyzowana w 1912 roku – uznano ją wówczas za związek mogący mieć wartość farmaceutyczną. W czasach zimnej wojny używano MDMA jako broni psychologicznej, jednak pod koniec lat 80. XX w. ecstasy stało się już popularnym narkotykiem imprezowym. Obecnie MDMA jest substancją nielegalną, jednak niektórzy badacze wciąż pokładają duże nadzieje w jej terapeutycznym działaniu, szczególnie w leczeniu stresu pourazowego (PTSD), depresji, lęków i innych problemów behawioralnych.

Szczególnie niebezpieczne jest łączenie MDMA z innymi substancjami, zwłaszcza lekami przeciwdepresyjnymi, ponieważ może to zaburzać proces leczenia. Działanie MDMA w takim przypadku będzie obniżone, a chcąc je „podciągnąć”, może dojść do niebezpiecznego dla zdrowia i życia zespołu serotoninowego. Alkohol będzie silnie odwadniał i obciążał organizm, tłumiąc euforyczne działania MDMA. Inne stymulanty, np. amfetamina, mogą zwiększyć neurotoksyczne działanie MDMA, z kolei substancje psychodeliczne, np. LSD, wzmocnią działanie obu substancji.

Potocznie MDMA jest znana jako ecstasy, e, emka, molly, kryształ, dropsy, krążki, tablety, piksy czy talerze.

Źródła:

„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022

Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Syntetyczne kannabinioidy w torebce na białym tle

Co to są syntetyczne kannabinoidy?

Fentanyl w fiolce do iniekcji trzymany przez mężczyznę

Co to jest fentanyl i pochodne fentanylu?

Mężczyzna trzyma torebkę z mefedronem

Co to jest mefedron?

Nastolatek kupuje dopalacze na ulicy

Co to są dopalacze?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.