Skip to main content
7 lutego 2019

Picie ryzykowne nie jest uzależnieniem, a wstępem do uzależnienia. Nie oznacza to jednak, że taki model spożycia alkoholu nie przynosi strat. Jak wynika z raportu „Binge Drinking: Predictors, Patterns and Consequences” amerykańskiego instytutu NIAAA, największe szkody emocjonalne i społeczne wynikające z ryzykownego picia ponoszą osoby młode.

Skutki społeczne

Wśród młodych ludzi zaobserwowano tendencję do uprawiania nieplanowanego seksu – osoby pijące ryzykownie doświadczają go dwa razy częściej niż „bezpiecznie” pijący rówieśnicy. Co więcej, osoby pijące ryzykownie aż 5 razy częściej wsiadają pod wpływem alkoholu za kierownicę. Pijący ryzykownie studenci miewają też kłopoty na uczelni – dwa razy częściej muszą powtarzać rok i mają kilkakrotnie więcej opuszczonych zajęć. Ponadto towarzyszą im kłopoty z koncentracją, snem i pamięcią.

Kobiety, które piją ryzykownie, mogą zmagać się zaburzeniami łaknienia. Badania udowodniły bowiem, że picie alkoholu w dużych dawkach powoduje napady obżarstwa, mogące negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne oraz nawyki żywieniowe. Okazuje się też, że osoby pijące ryzykownie piją o wiele więcej słodkich napojów gazowanych.

Sfera emocjonalna

Straty osób pijących ryzykownie dotyczą również sfery emocjonalnej. Okazuje się, że osoby te znacznie częściej zmagają się z objawami depresji oraz lękiem oraz dwa razy częściej miewają poważne myśli samobójcze. Osoby pijące ryzykownie, które chorują na depresję, pierwszą diagnozę usłyszały o średnio 5 lat wcześniej, niż chorujący na depresję, lecz niepijący rówieśnicy.

Picie ryzykowne można rozpoznać również po tym, w jaki sposób funkcjonujemy następnego dnia po piciu. Jeśli pijemy ryzykownie, wyrzuty sumienia będą występować częściej niż u osób pijących mniejsze ilości alkoholu.

Dobrym wskaźnikiem tego, czy pijemy ryzykownie, są relacje z bliskimi. Jeśli często kłócimy się z przyjaciółmi i rodziną, nie potrafimy radzić sobie z rozwiązywaniem problemów, mamy kłopot z komunikacją i wychodzeniem z konfliktów, może okazać się, że to pokłosie ryzykownego picia.

Ponadto należy pamiętać, że picie ryzykowne znacznie zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu. Dostrzeżenie wyżej wymienionych czynników społecznych może pomóc w uniknięciu najgorszego.

Źródło:

„Binge Drinking: Predictors, Patterns and Consequences”, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, 2018

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.