Skip to main content

Dzieci z rodzin alkoholowych

7 lutego 2019

W domu rodzinnym dziecko powinno czuć się bezpieczne. Powinno czuć, że ma w rodzicach oparcie i świadomie, bez lęku, powinno kroczyć w przyszłość. W rodzinie alkoholowej, gdzie poczucie zagrożenia, chaos i niepewność to chleb powszedni, dzieci są pozostawione same sobie. Brak stabilizacji, niemożność przewidzenia zdarzeń i koncentracja życia rodzinnego wokół uzależnionego członka rodziny powodują, że dzieci zaczynają przystosowywać się do trudnych realiów, w jakich zostały zmuszone żyć. Z jakimi problemami codziennie mierzą się dzieci z rodzin alkoholowych?Dzieci z rodzin alkoholowych

Dziecko wzrastające w rodzinie alkoholowej żyje w stanie permanentnego stresu. W rodzinie, w której najważniejszym członkiem staje się osoba uzależniona i to na niej zaczyna się skupiać cała uwaga, potrzeby pozostałych członków rodziny schodzą na dalszy plan. Żyjąc w samotności, w ciągłym strachu, z ogromnym poczuciem odrzucenia, dzieci uczą się życia wedle trzech podstawowych zasad: „Nie mówić”, „nie ufać”, „nie czuć”. Jednocześnie zaczynają proces adaptacji do nowych warunków rzeczywistości.

Czytaj więcej: Jak „(nie)działa” rodzina alkoholowa?

Role w rodzinie alkoholowej

Alkoholizm destabilizuje system rodziny i wpływa na odwrócenie pełnionych w niej ról. Tyczy się to zarówno dorosłych, jak i dzieci, które – czując odpowiedzialność za to, co się dzieje w domu rodzinnym – niejednokrotnie stają się wręcz rodzicami dla własnych rodziców. Role, jakie przyjmują dzieci w rodzinie alkoholowej pozwalają im przetrwać oraz ponosić możliwie najmniejsze straty życia u boku alkoholika. „Neutralizując” w ten sposób zachowania uzależnionego, rodzina może nadal funkcjonować, zachowując pozory normalności.

Do typowych ról, w jakie wchodzą dzieci z rodzin alkoholowych, aby m.in. odwrócić w ten sposób uwagę od problemu alkoholowego w rodzinie, należą:

bohater – najczęściej najstarsze spośród rodzeństwa. Bierze odpowiedzialność za funkcjonowanie całej rodziny, jest nad wiek dojrzałe. Zajmuje się rodzicami i rodzeństwem, zaniedbując przy tym własne potrzeby i rozwój. Jednocześnie nie sprawia żadnych problemów, świetnie się uczy.
kozioł ofiarny – nie potrafiąc konkurować z zazwyczaj nieco starszym bohaterem -„podporą rodziny” – zaczyna szukać wsparcia poza domem. Stwarza przy tym wiele kłopotów: źle się uczy, sprawia problemy wychowawcze, często popada w konflikty z prawem, uzależnienia i skupia na sobie negatywne emocje członków rodziny.
dziecko zagubione (aniołek) – jest zamknięte w sobie, samotne i żyje we własnym świecie. Nie sprawia praktycznie żadnych problemów, bo w zasadzie jest „niewidoczne”. Niczym się nie wyróżnia, niewiele wymaga od rodziny. Nie potrafi przy tym nawiązywać relacji z innymi.
maskotka – najczęściej najmłodsze z rodzeństwa, będące w centrum zainteresowania rodziny. Jest mistrzem rozśmieszania i zabawiania, i mimo że jest pełne strachu – uśmiechem rozbraja napięte sytuacje w domu.

Co czują dzieci alkoholików?

Dominującymi stanami emocjonalnymi u dzieci z rodzin alkoholowych są wstyd za rodzica, poczucie winy, strach przed rodzicem, osamotnienie, złość lub nienawiść do rodzica. Jednocześnie fakt odrzucenia, nie tylko przez pijącego, ale też przez drugiego rodzica – często współuzależnionego, który całą swoją uwagę skupia na uzależnionym partnerze i jego potrzebach – negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości u dzieci, szacunku do siebie samego. Dzieci te często są bardzo samokrytyczne, umniejszają własne osiągnięcia. Większość ma też problemy związane z poczuciem własne tożsamości.

Problemy zdrowotne dzieci z rodzin alkoholowych

Wśród dzieci z rodzin z problemem alkoholowym obserwuje się także mniejszą odporność organizmu, co jest reakcją na życie w chronicznym stresie, a przejawia się występowaniem różnego rodzaju chorób somatycznych. Dzieci te częściej cierpią z powodu bólu głowy, bezsenności, osłabienia, nudności, nerwobóli zębów. Częstsze jest wśród nich również występowanie zaburzeń odżywiania (anoreksji czy bulimii) oraz nadużywanie substancji zmieniających świadomość – alkoholu, narkotyków, także dopalaczy.

Czytaj też: Dorosłe Dzieci Alkoholików – kim są i dlaczego cierpią?

Źródła:

http://www.parpa.pl/index.php/rodzina-dzieci/dzieci-alkoholikow
Mateusz Hędzelek, Marcin Wnuk, Jerzy T. Marcinkowski, „Choroba współuzależnienia od alkoholu – diagnoza, konsekwencje, leczenie”, kwartalnik  Problemy Higieny i Epidemiologii, 2009, 90(3)
Iwona Niewiadomska, Marta Sikorska-Głodowicz, „Uzależnienia. Fakty i mity. Alkohol”, Gaudium, Lublin 2004

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.