Przejdź do treści głównej
Mężczyzna leży na kanapie z ręką zakrywającą oczy, trzymając puszkę. Na piersi ma przewieszony stanik. Wokół niego znajdują się puste butelki, pudełko po pizzy i inny imprezowy bałagan, sugerujący chaotyczne następstwa.
23 stycznia 2026

Nowe badania wskazują, że wśród młodych osób dorosłych sięgających zarówno po alkohol, jak i marihuanę, dni, w których używają obu substancji, wiążą się z wypiciem większej ilości drinków. To właśnie ta zwiększona ilość alkoholu jest kluczowym mechanizmem prowadzącym do bardziej negatywnych konsekwencji.

Kluczowe odkrycie: ilość alkoholu jako mediator

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „Addictive Behaviors”, skupiło się na zjawisku współużywania (co-use) alkoholu i konopi wśród młodych dorosłych (18-30 lat). Naukowcy przez 28 dni codziennie rano zbierali od 115 uczestników informacje o ich spożyciu substancji i związanych z tym konsekwencjach z poprzedniego dnia.

Głównym odkryciem jest to, że ilość wypitego alkoholu pełni rolę mediatora w związku między współużywaniem a konsekwencjami. Oznacza to, że dni, w których badani sięgali zarówno po alkohol, jak i marihuanę (tzw. dni współużywania), wiązały się z konsumpcją większej liczby standardowych porcji alkoholu w porównaniu do dni, w których pili tylko alkohol. To właśnie ta zwiększona ilość napojów wyskokowych była bezpośrednią przyczyną zmiany prawdopodobieństwa doświadczania konsekwencji.

Więcej negatywnych, mniej pozytywnych konsekwencji

Mechanizm ten działał w obie strony, ale z przeciwstawnym skutkiem. Większa ilość alkoholu wypita w dni współużywania prowadziła do wyższego prawdopodobieństwa doświadczenia negatywnych skutków. Takich jak kac, poczucie wstydu, konflikty lub ryzykowne zachowania. Jednocześnie, zwiększona ilość alkoholu wiązała się z niższym prawdopodobieństwem odczuwania pozytywnych konsekwencji picia. Takich jak poprawa nastroju, zwiększona towarzyskość czy redukcja stresu.

Badanie dostarcza ważnych wskazówek dla działań prewencyjnych i redukcji szkód w tej grupie wiekowej. Ponieważ wskaźniki współużywania alkoholu i marihuany wśród młodych dorosłych rosną, zrozumienie codziennych mechanizmów ryzyka jest kluczowe.

Głównym wnioskiem jest to, że skupienie się na ograniczeniu całkowitej ilości spożywanego alkoholu pozostaje kluczową strategią redukcji szkód. Programy profilaktyczne powinny podkreślać, że używanie konopi w trakcie picia alkoholu może nieświadomie prowadzić do spożycia większej ilości drinków,. A tym samym do większego ryzyka.

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0376871626000244

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

starszy mężczyzna siedzi przy stole i układa białe puzzle w kształcie głowy ludzkiej, metafora choroby alzheimera

Alkohol niszczy mózg bardziej, niż myślisz. Polskie Towarzystwo Neurologiczne bije na alarm

kobieta trzyma dłonie na skroniach, ból głowy

Ból może zwiększać głód alkoholowy. Nowe badania

rozlane czerwone wino i kieliszek na białej podłodze

Polacy wciąż wierzą, że czerwone wino chroni ich serce. Smutne wyniki badań

zakaz picia alkoholu, znak

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Warszawie. Pierwsze efekty

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.