Skip to main content
Osoba zażywająca heroinę. Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?
20 lipca 2024

Narkotyki to substancje (pochodzenia naturalnego lub syntetycznego), które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy. Mogą go pobudzać lub wyciszać, jednak niezależnie od skutku powodują swego rodzaju błogostan i dobre samopoczucie. Stąd ich używanie może prowadzić do uzależnienia. Skutki zażywania narkotyków są dostrzegalne nie tylko na poziomie zdrowotnym (choćby zmiany w układzie nerwowym, zaburzenia pracy organów wewnętrznych), ale powodują nierzadko również problemy społeczne (wchodzenie w konflikty z prawem, bezdomność). Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Co powinno zwrócić twoją uwagę i co może świadczyć o tym, że bliska Ci osoba ma problem z narkotykami?

  • W rzeczach tej osoby mogą znajdować się przedmioty, takie jak strzykawki, igły, bibułki, fifki czy sreberka;
  • Widzisz w jej otoczeniu/ rzeczach osobistych podejrzane substancje np. biały proszek czy malutkie kolorowe papierki;
  • Czujesz od osoby dziwną woń – z jej ubrań, włosów czy ust;
  • Obserwujesz zmiany w zachowaniu tej osoby. To z jednej strony może być nadmierna gadatliwość, pobudzenie, euforia. Z drugiej – obniżony apetyt, częste zmęczenie i senność, zmiany w rozmiarze źrenic;
  • Masz utrudniony kontakt z bliską osobą. Widzisz, że w jej otoczeniu pojawili się „nowi” znajomi;
  • W przypadku dzieci i młodzieży mogą wystąpić problemy z nauką, późne powroty do domu. 

Oczywiście zachowania te nie muszą świadczyć o uzależnieniu od narkotyków, ale z pewnością powinny stanowić niepokojący sygnał. Pamiętaj jednak, że osoby z uzależnieniem często nie zdają sobie sprawy ze swojego nałogu. Przyjmowanie substancji traktują jako rozrywkę, odskocznię, z której w każdej chwili mogą zrezygnować. Nic bardziej mylnego!

Jak pomóc bliskiemu z uzależnieniem od narkotyków?

Warto mieć świadomość, że interwencja i odpowiednia postawa mogą uratować drugiej osobie życie. Pierwszym krokiem po zapaleniu „lampki ostrzegawczej” niech będzie rozmowa z bliskim, wobec którego podejrzewasz, że może mieć do czynienia z narkotykami. Ważne, aby dobrze się do tej rozmowy przygotować, umiejętnie przedstawić swoją opinię i uważnie wysłuchać drugiej strony. Dobrze jest poinformować osobę bliską o skutkach używania narkotyków: zdrowotnych, prawnych i społecznych.

Jednocześnie możesz skontaktować się z poradnią leczenia uzależnień. Otrzymasz tam wskazówki dotyczące radzenia sobie w trudnej sytuacji oraz podpowiedź, jak zmotywować osobę z uzależnieniem do podjęcia leczenia. Nie obowiązuje w tym przypadku tzw. rejonizacja, co oznacza, że możliwe jest uzyskanie pomocy w dowolnej placówce na terenie całego kraju. Leczenie jest bezpłatne. Może pojawić się konieczność tzw. detoksykacji, czyli odtrucia. To leczenie farmakologiczne, szpitalne, polegające na podawaniu leków mających na celu złagodzenie objawów abstynencyjnych. Trwa około 2 tygodni i często jest pierwszym krokiem leczenia uzależnienia. Kolejnym jest terapia, odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby.

Informacje na temat problemów dotyczących uzależnienia od narkotyków uzyskasz także korzystając z Telefonu Zaufania – 801 199 990.

Pomocy bardzo często potrzebuje jednak nie tylko osoba z uzależnieniem, ale również jej bliscy. Poradnie leczenia uzależnień również dla nich oferują pomoc, np. grup wsparcia.

Jakie sygnały mogą świadczyć o tzw. współuzależnieniu? To między innymi:

  • Koncentrowanie całej uwagi na osobie z uzależnieniem;
  • Negowanie problemu;
  • Ukrywanie problemu osoby z uzależnieniem przed otoczeniem;
  • Ochrona osoby z uzależnieniem;
  • Unikanie sytuacji konfliktowych;
  • Zagubienie, niepewność, bezradność, chaos.

Zarówno w przypadku osób z uzależnieniem, jak i tzw. współuzależnionych, program terapii uwzględnia pracę nad sobą i obejmuje m.in.: samopoznanie, tworzenie nowej jakości życia oraz odnajdywanie alternatywnych metod spędzania czasu.

Źródło:

Gdzie i jak szukać pomocy?, KCPU

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mężczyzna w kapturze trzyma się za głowę. Jak wygląda odwyk narkotykowy

Odwyk narkotykowy, czyli formy leczenia uzależnienia od narkotyków

Kobieta w depresji odczuwa konsekwencje uzależnienia od narkotyków

Konsekwencje uzależnienia od narkotyków

Młody mężczyzna w bluzie siedzi i kryje twarz w rękach. Uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków – czym jest i jak się objawia?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.