Amfetamina jest narkotykiem silnie uzależniającym. Ryzyko przedawkowania tej substancji jest wyjątkowo wysokie. W dłuższej perspektywie zażywanie amfetaminy wyniszcza organizm. Prowadzi m.in. do niedowagi oraz niedoborów substancji odżywczych, nadciśnienia, przyśpieszenia akcji serca, bezsenności, zaburzeń nastroju oraz krwawień z nosa. Przyjmowanie tego narkotyku wpływa także na zwiększenie ryzyka zakażenia wirusem HIV oraz chorobami wenerycznymi.
Jednakże lista skutków ubocznych przyjmowania amfetaminy jest znacznie dłuższa. Wskazać należy także zwiększone ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu, rozwoju schorzeń układu pokarmowego i układu nerwowego. W wyniku przyjmowania amfetaminy może dojść do omdlenia i śpiączki. W młodzieżowym żargonie podobne symptomy są określane jako „zjazd” po amfetaminie. Używanie amfetaminy niesie także ryzyko wystąpienia innych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, które mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia oraz przedwczesnego zgonu.
Amfetamina – skutki używania z innymi substancjami
Szczególnie niebezpieczne jest łączenie amfetaminy z innymi substancjami. Niezwykle ryzykowne jest przyjmowanie jej razem z takimi substancjami, jak inne stymulanty (np. kokaina czy mefedron). Może to prowadzić do zawrotów głowy, wzrostu ciśnienia krwi, a także nadmiernego obciążenia serce. Z kolei w połączeniu z alkoholem amfetamina „przykrywa” działanie napojów wyskokowych. Użytkownik narkotyku może więc nie zdawać sobie sprawy z poziomu upojenia i odwodnić się oraz stracić przytomność, gdy narkotyk przestanie działać. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do uszkodzenia organów, np. wątroby.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
Dodaj komentarz