Morfina jest silnym lekiem przeciwbólowym z grupy opiatów, który może powodować uzależnienie. Jakie są objawy używania morfiny?
Ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe, zażywanie morfiny powoduje jednocześnie uczucie senności, zmęczenia, a także spowolnienie psychoruchowe. Pojawiać się mogą zawroty głowy, zwężenie źrenic, zmniejszenie apetytu i uczucia głodu, czy inne zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, w tym nudności, wymioty i zaparcia oraz świąd skóry. Jednocześnie, morfina może powodować zwolnienie oddechu, co w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do zagrożenia życia. To między innymi cyjanoza (polega na sinieniu skóry w wyniku braku wystarczającej ilości tlenu we krwi), niebieskawe zabarwienie warg i paznokci. Zażywanie morfiny prowadzi także do zmniejszenia potrzeb seksualnych.
Psychiczne objawy używania morfiny
Zażywanie morfiny może wywoływać także objawy na poziomie emocjonalnym. To przede wszystkim euforia – krótkotrwałe uczucie szczęścia lub ekstremalnego zadowolenia, które jest często powodem, dla którego leki te mają potencjał uzależniający. Jednocześnie niektórzy użytkownicy mogą doświadczać nagłych zmian nastroju, od euforii do smutku lub drażliwości. Morfina może powodować uczucie spokoju i redukcję odczuwanego lęku, co jest korzystne w łagodzeniu bólu i dyskomfortu. Długotrwałe stosowanie morfiny może prowadzić do apatii, utraty zainteresowań i ogólnego spadku energii emocjonalnej. W niektórych przypadkach morfina może prowadzić do uczucia odseparowania od otoczenia i innych ludzi.
Regularne stosowanie morfiny może zmniejszać naturalną zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Z kolei długotrwałe stosowanie opioidów wiąże się z większym ryzykiem rozwoju depresji.
Źródła:
Opioidy, SIN
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
Dodaj komentarz