Skip to main content
Ręka trzymająca strzykawkę z heroiną na szarym tle. Objawy używania heroiny
5 lipca 2024

Heroina, podobnie jak inne opioidy, „luzuje” organizm osoby, która ją zażywa. Jej używanie może prowadzić do wielu objawów, zarówno fizycznych, jak i behawioralnych. Należy jednak pamiętać, że intensywność i charakterystyka objawów może różnić się w zależności od dawki, indywidualnej wrażliwości oraz samej „historii” zażywania heroiny. Jakie są objawy używania heroiny?

Fizycznym objawem, wydaje się jednym z najbardziej charakterystycznych przy zażywaniu heroiny, jest zwężenie źrenic. Inne to między innymi senność i wpadanie w stan letargu, sucha skóra i suchość w ustach. Dochodzi także do spowolnienia oddechu, który może stać się bardzo płytki lub nieregularny, nudności i wymiotów, świądu skóry, utraty apetytu, zaparć, a także obniżenie temperatury ciała i uczucia chłodu. Heroina, ze względu na swoje działanie, prowadzi także do zmniejszenia bólu, stąd potocznie mówi się, że jest silnym środkiem przeciwbólowym.

Behawioralne objawy używania heroiny

Behawioralne objawy, jakie są widoczne po zażyciu heroiny, to m.in. nagłe wahania i zmiany nastroju, zmieniające się nawyki snu, trudności w koncentracji lub dezorientacja. Sięganie po heroinę prowadzi także do podejmowania ryzykownych zachowań (np. dzielenia się igłami), zaniedbywania wyglądu i higieny osobistej, a także izolacji społecznej.

Długotrwałe przyjmowanie heroiny prowadzi do rozwinięcia uzależnienia, co skutkuje – po pierwsze – wzrostem tolerancji, a po drugie – silnymi objawami odstawienia przy próbie zaprzestania zażywania. Objawy te są dokładnie odwrotne do tych, które organizm odczuwa bezpośrednio po zażyciu substancji. Po pierwszych godzinach rozluźnienia ciała pojawiają się w miejsce ospałości – bezsenność, nagłe skurcze całego ciała zamiast rozluźnienia, napięcie związane z rosnącym tętnem. Pojawić się mogą także biegunka, nudności, wymioty, drżenie, niepokój, kichanie, łzawienie, zaburzenia rytmu serca i intensywne pragnienie zażycia narkotyku.

Źródła:

Opioidy, SIN

„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022

Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Kreski mefedronu na czarnym tle. Objawy używania mefedronu

Objawy używania mefedronu

Kobieta oparta o stół przygląda się rozsypanym tabletkom. Objawy używania benzodiazepin

Objawy używania benzodiazepin

Dwie fiolki z morfiną i strzykawka na turkusowym tle. Jakie są objawy używania morfiny?

Objawy używania morfiny

Ręka trzymająca strzykawkę z heroiną na szarym tle. Objawy używania heroiny

Objawy używania heroiny

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.