Choć mówi się, że marihuana jest relatywnie bezpiecznym narkotykiem, nie ulega wątpliwości, że każdorazowe jej użycie może powodować negatywne skutki dla organizmu. Jakie są objawy używania marihuany?
Działanie marihuany jest wielokierunkowe – narkotyk łączy w sobie cechy depresantów, stymulantów i psychodelików. Na ogół przyjmowanie marihuany wiąże się z odprężeniem i indukuje przyjemność, ale może także powodować zwiększenie wrażliwości na bodźce czuciowe, generować zwiększoną rozmowność, powodować zaburzenia pamięci i koordynacji ruchowej, a nawet powodować niepokój czy paranoję. Pojawić się może także uczucie wewnętrznej „blokady” przed zabraniem się za obowiązki, a także emocjonalna chwiejność lub zobojętnienie. Pojawiać się mogą także „dziury” w pamięci. Wszystko to zależne jest od formy, w jakiej marihuana jest przyjmowana, ilości i częstotliwości jest używania oraz szeregu innych okoliczności.
Objawy używania marihuany
Odnotowano jeszcze inne, charakterystyczne w przypadku zażywania marihuany, fizjologiczne reakcje organizmu. Jakie?
- „Głupawka” – mówi się o niekontrolowanych wybuchach śmiechu, lekkim otępieniu i rozproszeniu uwagi.
- Zaburzenia postrzegania czasu – po zażyciu marihuany użytkownikowi wydaje się, że minęło 10 minut, choć w rzeczywistości upłynęły np. 2 godziny.
- Wyostrzenie zmysłów – sprawiające, że inaczej są odbierane np. filmy czy muzyka. Często dotyczy to także zmysłu smaku.
- „Gastrofaza”, czyli nagły wzrost apetytu. Bierze się stąd, że kannabinoidy mają wpływ na wydzielanie leptyny, a to hormon odpowiedzialny za łaknienie.
- Wymioty, zawroty głowy, a w skrajnych sytuacjach nawet utrata przytomności.
- Problemy ze snem i chroniczne zmęczenie.
Marihuanę wskazuje się także jako czynnik wywołujący tzw. zespół amotywacyjny. U młodych używanie marihuany może powodować objawy nadpobudliwości psychoruchowej oraz zwiększać ryzyko sięgania po inne substancje psychoaktywne.
Marihuana może też negatywnie wpływać na osoby z zaburzeniami psychicznymi. Na skutek jej zażywania mogą się uaktywnić schizofrenia lub depresja. Z badań wynika również, że osoby palące marihuanę częściej miewają myśli samobójcze od osób niezażywających konopi.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun
„Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów”, Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska, Psychiatria, tom 15, nr 2, 88–92, ISSN 1732–984
Dodaj komentarz