Morfinę pozyskuje się z opium, czyli wysuszonego i zatężonego soku mlecznego maku lekarskiego (Papaver somniferum). Naturalnie występuje w ciemnobrązowej, żywiczej postaci z maku. Natomiast w stanie czystym jest białą substancją stałą, o gorzkim smaku, która jest słabo rozpuszczalna w wodzie. Na czym polega działanie morfiny?
Od stuleci wykorzystywana jest w medycynie ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe. Oprócz działania analgetycznego, powoduje również euforię i uczucie błogostanu. To sprawia, że istnieje duże ryzyko jej nadużywania.
Opioidy swe efekty wywołują za pośrednictwem receptorów opioidowych w mózgu. W praktyce oznacza to, że działająca bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy morfina wywołuje analgezję (znieczulenie) oraz zmianę percepcji i reakcji emocjonalnej na ból. Morfina działa także poprzez wyostrzenie zmysłów słuchu i dotyku, tłumienie negatywnych myśli i emocji oraz redukcję poczucia lęku, co przyczynia się do osiągnięcia stanu uspokojenia.
Morfina może być aplikowana na różne sposoby: doustnie w formie tabletek, za pomocą wstrzyknięć podskórnych, domięśniowych, dożylnych, doodbytniczo w postaci czopków, jak również zewnątrzoponowo i podpajęczynówkowo. Efekty zaczynają być widoczne niemal natychmiastowo (dożylnie) lub po upływie godziny (spożyte). Trwają od 4 do 5 godzin.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun
Dodaj komentarz