Opioidy to substancje o działaniu depresyjnym, które oddziałują na receptory opioidowe w mózgu. Receptory te mogą być zlokalizowane w części soma-dendrytycznej (gdzie zmniejszają pobudliwość komórki) lub w części aksonalnej (gdzie zmniejszają uwalnianie neurotransmitera). Jak działa heroina?
W tym miejscu warto podkreślić, że morfinę określa się jako silnego agonistę tych receptorów, a kodeinę jako słabego. Heroina z kolei to opioid, który działa silnie na receptory dopiero po przekształceniu w morfinę i 6-monoacetylomorfinę. Co to dokładnie oznacza? Heroina, w swojej czystej postaci, nie działa bezpośrednio na receptory opioidowe w mózgu. Zamiast tego musi się najpierw przekształcić w organizmie w inne związki, aby powodować efekty psychoaktywne. Te związki to właśnie wspomniane: morfina i 6-monoacetylomorfina. Proces ten określamy metabolizmem.
Naturalnymi agonistami receptorów opioidowych są endorfiny, z których najpowszechniej znana jest β-endorfina, wpływająca na ogólną poprawę nastroju.
Leczenie osób z uzależnieniem od opioidów odbywa się w poradniach i ośrodka terapii uzależnień. W Polsce oferuje się także leczenie substytucyjne, w ramach którego pacjentom podaje się opioidowy zamiennik, czyli metadon. Nie powoduje on tzw. haju, ale łagodzi skutki odstawienne. Alternatywnie osoby z uzależnieniem mogą używać blokerów: leków, których działanie blokuje receptory opioidowe.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun
Dodaj komentarz