Grzyby halucynogenne działanie zawdzięczają kilku czynnikom. Przede wszystkim od samej substancji, a więc jej dawki, czystości i mieszaniny. Drugim z czynników jest kontekst społeczny – znaczenie ma więc to, kto bierze, ale i nastrój, oczekiwania oraz przyzwyczajenia. I wreszcie to gdzie oraz z kim decydujemy się na przyjęcie substancji.
Podobnie jak w przypadku innych substancji psychodelicznych, tak i po zażyciu grzybów halucynogennych osoba doświadczać może przeżyć wzniosłych oraz przerażających. Czas trwania doświadczenia może być różny i waha się mniej więcej od 6 do 8 godzin.
W przypadku grzybów jedzonych pierwsze efekty pojawiają się po 1-2 godzinach (gdy przyjmowane są na pełny żołądek) lub po około 30 minutach (na pusty żołądek). Wywary działają szybciej i dają efekt już po kwadransie.
Znaczenie ma oczywiście także dawka – inaczej przyjmuje się i dawkuje grzyby świeże, a inaczej suszone. Tych drugich potrzeba znacznie mniej, aby odczuć ich działanie. Osoby przyjmujące substancję wiedzą ile jej spożyć, by osiągnąć pożądany efekt.
Psylocybina i jej aktywny metabolit psylocyna, a więc substancje obecna w grzybach halucynogennych, mogą zostać wykryte w moczu od 1 do 3 dni po spożyciu, z kolei we krwi nawet do tygodnia.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
Dodaj komentarz