Skip to main content
Na zdjęciu tańczący ludzie w klubie. Ecstasy - działanie empatogenne.
9 czerwca 2024

Ecstasy jest substancją zmieniającą nastrój i percepcję, czyli świadomość otaczających nas obiektów i warunków. Chemicznie podobna jest zarówno do stymulantów, jak i halucynogenów. MDMA zwiększa aktywność trzech substancji chemicznych w mózgu: dopaminy, norepinefryny i serotoniny.

MDMA, podobnie jak amfetamina, ma budowę chemiczną zbliżoną do monoamin i podobny do niej komórkowy mechanizm działania. Oznacza to, że konkuruje z monoaminami o miejsca wiązania, wywołuje odwrócony transport monoamin, przez co wpływa na zmniejszanie ilości transporterów wychwytu zwrotnego tych substancji. Efekt tego procesu jest taki, że zażycie MDMA zmniejsza niepokój i zwiększa pewność siebie.

Ecstasy jest zaliczana do grupy tzw. empatogenów. Empatogeny mają to do siebie, że po ich zażyciu człowiek odczuwa dużo mniejszy lęk i ma potrzebę przytulania się do innych osób. Ecstasy wywołuje trwającą kilka godzin euforię, relaksację oraz zwiększoną empatię i emocjonalność.

Ecstasy – działanie

Ze względu na empatogenne właściwości MDMA jest rozważana jako potencjalny lek w farmakoterapii niektórych zaburzeń psychicznych. Z badań wynika, że w przypadku zespołu stresu pourazowego (PTSD), nawet jednorazowe zażycie MDMA długotrwale polepszało stan pacjentów.

Pozamedycznie osoby przyjmują MDMA, by poczuć się lepiej – zachwycić się otoczeniem i otworzyć na ludzi. Zwykle wyostrza się zmysł dotyku, stąd tak silna potrzeba przytulania, dotykania i całowania. Choć ecstasy ma miano narkotyku „imprezowego”, ze względu na jego działanie częściej jest przyjmowany w warunkach domowych, intymnych. Wg danych z 2022 roku niewielu Europejczyków zgłasza się na leczenie odwykowe z powodu MDMA.

Przeprowadzone badania nie wskazują, że przyjmowanie MDMA może doprowadzić do uzależnienia fizjologicznego. Jednak pozytywne emocje pojawiające się po jego przyjęciu mogą wytworzyć uzależnienie psychiczne. Jednocześnie zbyt częste zażywanie substancji może prowadzić do uodpornienia się, czyli słabszego odczuwania efektów pożądanych.

Źródła:

 „Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022

Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mefedron rozsypany na wadze. Jak działa mefedron?

Jak działa mefedron?

Działanie benzodiazepin polega na bezpośrednim wpływie na OUN. Na zdjęciu kobieta leży na stole i patrzy na tabletki

Działanie benzodiazepin

Na zdjęciu suszony mak. Działanie morfiny polega na bezpośrednim oddziaływaniu na ośrodkowy układ nerwowy

Działanie morfiny

Kobieta podparta na stole patrzy na strzykawkę i proszek i myśli o tym, jak działa heroina

Jak działa heroina?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.