Skip to main content
Działanie kokainy trwa do 25 minut. Na zdjęciu mężczyzna na "zjeździe"
9 czerwca 2024

Działanie kokainy jest pobudzające, ponieważ jest ona narkotykiem z grupy symulantów. Oznacza to, że podwyższa poziomy dopaminy, serotoniny i noradrenaliny. Kokaina blokuje funkcje transporterów tych substancji, przez co ma miejsce ich wychwyt zwrotny.

Na skutek tego neurotransmitery te znajdują się dłużej w szczelinie synaptycznej, gdzie przez dłuższy czas oddziałują na receptory w błonie postsynaptycznej. Co to oznacza? Kokaina, blokując funkcje transporterów dopaminy, serotoniny i noradrenaliny, zaburza te układy w sposób niespecyficzny. Wpływa to jednocześnie na różne typy komórek w całym mózgu, pełniące czasem przeciwstawne funkcje.

Z powodu swojego niespecyficznego działania, kokaina zaliczana jest do zwyczajowej klasy dirty drugs. Są to substancje mające wiele molekularnych celów i przez to różnorako oddziałują na organizm.

Działanie kokainy

Najlepiej poznanym układem w kontekście zażywania kokainy jest układ dopaminergiczny. Szczegółowo opisano dwie główne populacje komórek wrażliwych na dopaminę: mających na swojej powierzchni receptory D1 lub D2. Kokaina zwiększa aktywność tych pierwszych, a zablokowanie ich aktywności blokuje nagradzające właściwości kokainy. Z kolei neurony z receptorami D2 zmniejszają swoją aktywność po ekspozycji na kokainę, a ograniczenie nagradzającego efektu można uzyskać przez ich sztuczne pobudzenie. Zaobserwowano także oddziaływanie kokainy na mózg. Odkryto, że kokaina powoduje zmiany w przewodnictwie glutaminergicznym w obrębie jądra półleżącego, które mogą nastąpić już po jednej ekspozycji na narkotyk.

Oprócz rozwoju uzależnienia, chroniczne stosowanie kokainy jest związane z ryzykiem wytworzenia psychozy, objawiającym się brakiem koncentracji, niepokojem oraz splątaniem. Co więcej, nagłe odstawienie kokainy zmniejsza bazową ilość wydzielanej dopaminy w mózgu, co może prowadzić do dysfunkcji układu nagrody i ogólnej anhedonii, czyli braku zdolności odczuwania przyjemności.

Źródła:

Substancje

„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022

Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mefedron rozsypany na wadze. Jak działa mefedron?

Jak działa mefedron?

Działanie benzodiazepin polega na bezpośrednim wpływie na OUN. Na zdjęciu kobieta leży na stole i patrzy na tabletki

Działanie benzodiazepin

Na zdjęciu suszony mak. Działanie morfiny polega na bezpośrednim oddziaływaniu na ośrodkowy układ nerwowy

Działanie morfiny

Kobieta podparta na stole patrzy na strzykawkę i proszek i myśli o tym, jak działa heroina

Jak działa heroina?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.