Skip to main content
Wzór chemiczny metamfetaminy wyjaśniający działanie metamfetaminy
9 czerwca 2024

Działanie metamfetaminy i amfetaminy jest bardzo podobne. Obejmuje między innymi pobudzenie, euforię, podwyższone libido i zwiększoną koncentrację. Zaznaczyć jednak należy, że metamfetamina jednak działa dłużej, a stan po jej spożyciu jest dużo bardziej intensywny. Jest także bardziej toksyczna.

Działanie psychostymulujące – zarówno amfetaminy, jak i metamfetaminy, wynika z ich budowy strukturalnej, która przypomina neurotransmitery z grupy monoamin. Amfetamina (AMPH) oraz metamfetamina (METH) konkurują ze wspomnianymi monoaminami o miejsca wiązania na transporterach wychwytu zwrotnego. Mówiąc prościej – blokują ich wychwyt zwrotny, a skuteczność takiej blokady zależy od stężenia narkotyku.

Działanie METH i AMPH nie kończy się jednak w przestrzeni synaptycznej. W fizjologicznych warunkach monoaminy trafiają do pęcherzyków z neurotransmiterami i są uwalniane w momencie pobudzenia komórki. Kiedy AMPH i METH dostają się do wnętrza pęcherzyków zamiast neurotransmiterów, przez swoją zasadowość zmieniają ich pH, co uniemożliwia przechowywanie w nich monoamin. Te więc gromadzą się w innych częściach komórki. Gdy ich stężenie jest za duże i wracają do szczeliny synaptycznej – ma miejsce permanentne pobudzenie.

Oprócz powyższych, AMPH i METH długotrwale zaburzają gospodarkę neuronalną monoamin. Blokują działanie enzymu je rozkładającego, przez co monoaminy przestają spełniać swoją rolę.

Jednocześnie nie obserwuje się „efektu sufitu” (ang. dose-effect ceiling), czyli spadku kumulowania się efektów kolejnych dawek, to zaś niesie duże ryzyko przedawkowania. Podobnie jak kokaina, amfetamina i metamfetamina również wywołują nagłe zmiany plastyczne w mózgu prowadzące do wytworzenia się tolerancji oraz uzależnienia, a ich chroniczne zażywanie niesie ryzyko zawałów serca oraz wytworzenia psychoz.

Źródło:

Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mefedron rozsypany na wadze. Jak działa mefedron?

Jak działa mefedron?

Działanie benzodiazepin polega na bezpośrednim wpływie na OUN. Na zdjęciu kobieta leży na stole i patrzy na tabletki

Działanie benzodiazepin

Na zdjęciu suszony mak. Działanie morfiny polega na bezpośrednim oddziaływaniu na ośrodkowy układ nerwowy

Działanie morfiny

Kobieta podparta na stole patrzy na strzykawkę i proszek i myśli o tym, jak działa heroina

Jak działa heroina?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.