Różne szczepy marihuany odmiennie mogą wpływać na ludzki organizm – od otępienia do wzmożonej kreatywności. Wiele zależy również od ilości przyjętej substancji. Działanie marihuany utrzymuje się do około 4 godzin po jej zapaleniu i nawet do 10 godzin po zjedzeniu produktów zawierających THC.
Podaje się, że w zależności od ilości, w przypadku palenia, efekty zażywania marihuany utrzymują się od 1 do 4 godzin. Z kolei przyjęcie THC w formie jedzenia skutkuje utrzymywaniem się efektów od 4 do nawet 10 godzin.
Same pochodne konopi mogą utrzymywać się w organizmie nawet wiele dni od ostatniego zażycia. Wszystko to zależy od częstotliwości jej używania i przyjmowanej ilości. Za pomocą odpowiednich testów THC da się wykryć:
- w ślinie (nawet do 24 h od zażycia)
- we krwi (nawet do 2-3 dni po zażyciu)
- w moczu (3 dni w przypadku rzadkiego używania, nawet do 45 dni w przypadku częstego)
- we włosach (choć to rzadko spotykane badanie, daje możliwość wykrycia substancji nawet do 90 dni po zażyciu)
Warto wspomnieć w tym miejscu o medycznej marihuanie, która w Polsce została zalegalizowana w 2017 roku. Dostępna w aptekach marihuana powstaje z konopi indyjskich i zawiera różne proporcje CBD i THC. Lekarz może przepisać preparaty z odpowiednimi ich proporcjami. Marihuana i jej syntetyczne pochodne są coraz częściej wykorzystywane ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwdrgawkowe. Choć nie istnieje oficjalna lista schorzeń, na które można przepisywać leki z marihuaną, okazuje się że Polska jest jednym z największych rynków w tym obszarze.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun
Dodaj komentarz