Skip to main content
Nastolatek kupuje dopalacze na ulicy
9 czerwca 2024

Dopalacze nie są grupą substancji wyróżniającą się konkretnym działaniem na ośrodkowy układ nerwowy. Ich wspólnym mianownikiem jest status prawny. Dopalacze to bowiem substancje, używki, które działają w sposób zbliżony do narkotyków, ale zawierają w składzie substancje, których prawo nie zdążyło jeszcze zakazać. Dlatego wiele z nich jest legalnie dostępnych.

Pierwsze dopalacze pojawiły się w Polsce w 2008 roku. Wiele zmieniła ustawa z 2018 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – dzięki tej zmianie przepisów istnieje możliwość szybszego i sprawniejszego delegalizowania kolejnych dopalaczy.

Mówi się o nich „nowe substancje psychoaktywne”, inaczej NSP. Celem wykreowania nowych stymulantów jest naśladowanie działania znanych, wymienionych „klasycznych” środków. Rzadko kiedy jednak wyraźnie określony jest skład komponentów, co niejednokrotnie utrudnia udzielenie pomocy osobie, która nadużyła takiej substancji. Dodatkowo producenci często modyfikują skład chemiczny dopalaczy, aby ominąć przepisy prawa dotyczące substancji kontrolowanych. To oznacza, że użytkownicy często nie mają pewności, co dokładnie zażywają.

Dopalacze można podzielić na kilka głównych grup, które różnią się składem chemicznym oraz efektami, jakie wywołują.

Rodzaje dopalaczy

Syntetyczne kannabinoidy: naśladują działanie THC, głównego psychoaktywnego składnika marihuany. Mogą powodować euforię, zmienione postrzeganie, relaksację, ale także lęki, paranoję, problemy z pamięcią i ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych.

Syntetyczne stymulanty: takie, jak mefedron czy metylon. Mają działanie podobne do amfetaminy i kokainy, powodując euforię, zwiększoną aktywność, pobudzenie, ale mogą także prowadzić do agresji, halucynacji, wysokiego ciśnienia krwi, hipertermii i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Syntetyczne halucynogeny (psychodeliki): naśladują działanie LSD lub psylocybiny. Powodują zmienione postrzeganie rzeczywistości, wizualne i słuchowe halucynacje, zmiany nastroju i myślenia. Mogą wywołać nieprzewidywalne reakcje, w tym lęk, ataki paniki i psychozę.

Syntetyczne opioidy: takie, jak fentanyl i jego pochodne. Są to potężne środki przeciwbólowe, znacznie silniejsze od morfiny. Mogą powodować głęboką euforię, ale ze względu na bardzo wysoki potencjał wywołania depresji oddechowej, są wyjątkowo niebezpieczne i często prowadzą do przedawkowania oraz śmierci.

Inne syntetyczne substancje psychoaktywne: grupa ta obejmuje szeroki zakres substancji, które nie pasują do powyższych kategorii, ale mają różnorodne efekty psychoaktywne. Mogą one wpływać na nastrój, percepcję, świadomość i zachowanie na wiele różnych sposobów.

Ważne jest, aby pamiętać, że dopalacze są niebezpieczne, ponieważ ich skład, czystość i stężenie są często nieznane, co znacząco zwiększa ryzyko poważnych skutków zdrowotnych, w tym zatrucia, trwałego uszkodzenia zdrowia lub śmierci.

Źródła:

Nowe substancje psychoaktywne w Europie. Skala zjawiska i przeciwdziałanie”, Artur Malczewski, Michał Kidawa, 2019

Standardy postępowania wobec osób używających nowych substancji psychoaktywnych (NSP), Poradnik dla pracowników medycznych pod redakcją Marcina Wojnara, Warszawa 2018

„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Syntetyczne kannabinioidy w torebce na białym tle

Co to są syntetyczne kannabinoidy?

Fentanyl w fiolce do iniekcji trzymany przez mężczyznę

Co to jest fentanyl i pochodne fentanylu?

Mężczyzna trzyma torebkę z mefedronem

Co to jest mefedron?

Nastolatek kupuje dopalacze na ulicy

Co to są dopalacze?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.