Skip to main content
Opioidy w tabletkach Oksykodonu
7 czerwca 2024

Opioidy to substancje o działaniu depresyjnym działające na receptory opioidowe w mózgu. Część z nich znajduje się w organizmie naturalnie, to endogenne peptydy opioidowe, np. endorfiny. Działają przeciwlękowo, tłumią ból, redukują stres. Opioidy egzogenne pochodzą z zewnątrz organizmu. Zaliczamy do nich morfinę oraz jej pochodne (np. heroina i kodeina).

Jakie są efekty zażywania opioidów? Mówi się, że „luzują” organizm. Obniżają ciśnienie, spowalniają perystaltykę jelit, wywołują senność. Człowiek obojętnieje, powoli przechodząc w błogostan. Jednocześnie zanika apetyt i odczuwanie bodźców zewnętrznych, w tym bólu.

W zależności od sposobu podania i dawki, u osób przyjmujących opioidy rzadko, haj może trwać przynajmniej kilka godzin. U osób z uzależnieniem od opioidów, u których wykształciła się tolerancja, czas ten ulega skróceniu. Po minięciu „opioidowego haju” organizm mierzy się z objawami dokładnie odwrotnymi niż w czasie jego trwania. To bezsenność, rozdrażnienie, nagłe skurcze mięśni i napięcie związane z podnoszącym się tętnem. Do tego mogą pojawiać się biegunki, łzawienie oczu i zaburzenia rytmu serca.

Jaka jest skala pozamedycznego zażywania opioidów? Szacuje się, że w 2020 roku zjawisko to dotyczyło 61 mln osób na świecie, z czego 1 mln osób na terenie Unii Europejskiej.

Przedawkowanie heroiny, najsilniejszego z opioidów, było przyczyną śmierci wielu znanych osób, między innymi piosenkarki Janis Joplin, ikony muzyki pop – Prince’a, lidera grupy The Doors – Jima Morrisona czy też Sida Viciousa z Sex Pistols oraz pośrednio Michaela Jacksona, zdobywcy Oscara Philipa Seymoura Hoffmana oraz aktora znanego z roli Jockera – Heatha Ledgera.

Nie należy jednak demonizować leków opioidowych używanych w celach medycznych. Zażywane krótkoterminowo, pod ścisłą kontrolą lekarza, mogą znacząco poprawić jakość życia osoby chorej.

Źródła:

„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022

Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Syntetyczne kannabinioidy w torebce na białym tle

Co to są syntetyczne kannabinoidy?

Fentanyl w fiolce do iniekcji trzymany przez mężczyznę

Co to jest fentanyl i pochodne fentanylu?

Mężczyzna trzyma torebkę z mefedronem

Co to jest mefedron?

Nastolatek kupuje dopalacze na ulicy

Co to są dopalacze?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.