Znaj ryzyko - kampania społeczna

DDA i seksDorosłe Dzieci Alkoholików to grupa szczególnie narażona na występowanie różnych zaburzeń seksualnych. Brak orgazmu, pochwica, dyspareunia u kobiet, przedwczesny wytrysk lub brak wzwodu u mężczyzn wynikają z doświadczania przemocy psychicznej, fizycznej, naruszania granic intymnych czy zaburzonych relacji z opiekunami. Jesteś DDA i seks jest dla ciebie problemem? Sprawdź dlaczego.

Brak dobrych wzorców

Dużą część zaburzeń seksualnych ma podłoże psychologiczne i wynika z obserwacji seksualnych zachowań rodziców oraz przyjmowania negatywnych przekazów dotyczących seksualności.

Dorosłe Dzieci Alkoholików często nie doświadczyły poczucia bezpieczeństwa ze strony opiekunów, a co za tym idzie – nie poznały stabilnych wzorców kobiecości i męskości. Kładzie się to cieniem na ich relacjach seksualnych i emocjonalnych. Terapeuci zwracają uwagę, że wiele z osób z syndromem DDA nie potrafi połączyć tych dwóch aspektów relacji intymnych w jedną całość. Zakładają, że jeśli dobrze im z kimś w łóżku, to lepiej się przed tą osobą nie odsłaniać i nie pokazywać swojego zaangażowania.

Drugą charakterystyczną postawę charakteryzuje myślenie, że jeśli kogoś kocham, to jest zazwyczaj beznadziejny w łóżku, więc muszę szukać wrażeń seksualnych gdzie indziej.

Osoby pochodzące z rodzin z problemem alkoholowym skarżą się także na brak wiedzy na temat potrzeb płci przeciwnej. Nie potrafią poradzić sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych, ponieważ nie zostali wyposażeni w odpowiednie narzędzia komunikacyjne. Brak lub utrata potrzeb seksualnych w przypadku DDA wiąże się przede wszystkim z nieprawidłowymi wzorcami seksualności panującymi w domu rodzinnym – seks jest tematem tabu lub traktuje się go jako coś brudnego i wstydliwego.

DDA i seks: problemy seksualne kobiet

Kobiety borykają się najczęściej z zaburzeniami orgazmu, pochwicą i dyspareunią. Pochwica charakteryzuje się odruchowym zaciskaniem mięśni pochwy przy próbie podjęcia współżycia lub dzieje się tak na samo wyobrażenie sytuacji intymnej. Skutecznymi sposobami leczenia tego zaburzenia są metody behawioralne polegające na technikach wyobrażeniowych, czyli nauce relaksacji i stopniowym wprowadzaniu bodźców stresogennych. Pochwicę leczy się również bezpośrednio na fotelu ginekologicznym w obecności partnera i przy użyciu technik relaksacyjnych. Takim działaniom powinna towarzyszyć psychoterapia. Badania wskazują, że pochwicę jest najłatwiej wyleczyć – w 90 proc. przypadków dochodzi do trwałego zniwelowania tego zaburzenia.

Dyspareunia, czyli bolesne współżycie, może być przyczyną pochwicy. To zaburzenie występuje wśród kobiet z negatywnym lub ambiwalentnym stosunkiem do własnej seksualności.

Z badań Zbigniewa Lwa-Starowicza wynika, że zaburzenia seksualne dotyczą od 35 do 60 proc. polskiej populacji kobiet i najczęściej wiążą się z zaburzeniami pożądania i podniecenia.

DDA i seks: problemy seksualne mężczyzn

Mężczyźni skarżą się na przedwczesny wytrysk i zaburzenia wzwodu. O przedwczesnym wytrysku mówi się w sytuacjach, kiedy mężczyzna nie jest zdolny do powstrzymania wytrysku do momentu, w którym możliwy jest satysfakcjonujący stosunek. Przedwczesny wytrysk ma najczęściej podłoże psychologiczne. Mężczyzna nie zna swoich seksualnych reakcji i odczuwa brak umiejętności jako partner seksualny. W rezultacie może unikać tego typu relacji obawiając się porażki.

Po pomoc do specjalisty

Osoby borykające się z dysfunkcyjnymi przekonaniami na temat sfery seksualnej i swojego ciała powinny skorzystać z pomocy psychoterapeuty. W przypadku tego typu problemów prowadzona jest najczęściej psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym lub psychodynamicznym. Warto udać się także na terapię seksuologiczną dla par, ponieważ zaburzenia seksualne są problemem dotyczącym relacji obojga osób.

Źródło:
Anna Hebenstreit-Maruszewska, Miłość, która boli – seksualność dorosłych dzieci alkoholików, „Świat Problemów”, luty 2015

Napisz komentarz

Skip to content