Skip to main content
Podwójna diagnoza
11 grudnia 2019

Podwójna diagnozaW Warszawie jest ok. 150 tys. osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i behawioralne związane z alkoholem. Większość tej grupy stanowią mężczyźni – podają badacze Instytutu Psychiatrii i Neurologii. 

Podwójna diagnoza: uzależnienia lubią towarzystwo

Termin podwójne rozpoznanie lub podwójna diagnoza dotyczy pacjentów, u których wyróżnia się współwystępowanie zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych (m.in. alkoholu czy narkotyków) oraz poważnych zaburzeń psychicznych (np. schizofrenii, zaburzeń lękowych, depresji). Zjawisko występowania zaburzeń psychicznych i uzależnienia od substancji psychoaktywnych jest dość częste. Trudno wskazać, która choroba pojawia się jako pierwsza. Możliwe, że osoby borykające się z zaburzeniami psychicznymi próbują radzić sobie z tym problemem zdrowotnym za pomocą picia alkoholu lub spożywania narkotyków. W ten sposób dążą do poprawy samopoczucia, choć w dłuższej perspektywie pogłębiają swoje problemy, ponieważ substancje psychoaktywne intensyfikują objawy choroby. Z drugiej strony, nadużywaniu lub uzależnienie od substancji psychoaktywnych może także znacząco pogarszać stan psychiczny jednostki, doprowadzając do rozwoju takich zaburzeń jak: depresja, schizofrenia, choroba afektywno-dwubiegunowa lub zaburzeń lękowych.

Mężczyźni przodują

Badacze Instytutu Psychiatrii i Neurologii, w ekspertyzie z 2017 roku, szacują, że ogółem w Warszawie jest 150 tys. osób, które kiedykolwiek cierpiały na zaburzenia psychiczne i behawioralne związane z alkoholem: 20,8 proc. mężczyzn oraz 7,8 proc. kobiet. Większość tej grupy stanowią mężczyźni (110 tys.).

Wzrosła liczba osób leczonych ambulatoryjnie

Autorzy ekspertyzy porównali także liczbę osób uzależnionych jednocześnie od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych leczonych ambulatoryjnie w roku 2005 oraz 2015. Liczba osób leczonych na przestrzeni 10 lat wzrosła o ponad 100 proc. Największy przyrost odnotowano wśród osób w wieku 30-64 lat, najmniejszy zaś wśród ludzi powyżej 65. roku życia. Warto wspomnieć, że we wszystkich grupach wiekowych około 3/4 leczonych to mężczyźni.

7,5 tys. warszawiaków uzależnionych od różnych substancji

Pacjenci uzależnieni równocześnie od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych stanowią około 5 proc. wszystkich pacjentów leczonych z powodu zaburzeń alkoholowych w Warszawie. Liczba osób z zaburzeniami alkoholowymi przekracza 150 tys. – na tej podstawie badacze szacują, że liczba osób w stolicy cierpiących równocześnie na zaburzenia związane z alkoholem i innymi substancjami psychoaktywnymi wynosi ok. 7,5 tys.

Kto się leczy?

Największą grupę wśród mieszkańców Warszawy leczonych z powodu uzależnienia od środków psychoaktywnych, w tym alkoholu, stanowią mężczyźni w wieku 30-64 lata. Osoby z tej grupy wiekowej stanowią ponad 80 proc. wszystkich leczonych dorosłych warszawiaków, którzy używają środków psychoaktywnych (m.in. alkoholu) leczących się w placówkach odwykowych, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Najmniej liczną grupą są kobiety mającej więcej niż 65 lat (niecałe 2%).

Źródło:

„Ekspertyza na temat konsumpcji alkoholu i narkotyków oraz zaburzeń psychicznych związanych z ich używaniem w Warszawie”, Instytut Psychiatrii i Neurologii, grudzień 2017

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Wakacyjne grupy interpersonalne dla młodzieży

Grupy samopomocy – Wspólnota Anonimowych Seksoholików

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.