Zapaść alkoholowa może wystąpić nie tylko u osób nadużywających czy uzależnionych od alkoholu, ale także u osób, które jednorazowo przyjęły nadmierną jego ilość. Dlaczego pierwsze objawy zapaści alkoholowej można przegapić i co robić, gdy do niej dojdzie?
Alkohol jest substancją psychoaktywną, depresantem oraz substancją toksyczną. W momencie przyjęcia oddziałuje na wszystkie tkanki i organy. Natomiast w pierwszych minutach czy nawet godzinach tempo jego wchłaniania przewyższa tempo metabolizowania. Jednym z układów, na które wpływa alkohol jest układ krążeniowo-oddechowy. Powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, przyspieszenie bicia serca, przy równoczesnym osłabieniu jego siły oraz spłycenie oddechu. Jest to normalne działanie alkoholu, które może przyczynić się jednak do wystąpienia zapaści.
Czytaj też: Napoje energetyczne i alkohol – niebezpieczna mieszanka
Zapaść krążeniowa to sytuacja, w której serce wyrzuca zbyt mało krwi do krwiobiegu bądź objętość krwi w naczyniach krwionośnych jest nieadekwatnie niska do ich szerokości. W obu tych przypadkach ciśnienie krwi spada. W efekcie transportowana jest zbyt mała ilość tlenu i innych substancji odżywczych do organów. Wczesnymi objawami są nudności, wymioty, zawroty głowy, uczucie zimna i niepokój. Gdy zaburzenia się pogłębiają pojawia się przyspieszony i spłycony oddech, bladość skóry i nadmierna potliwość. Dana osoba może zgłaszać osłabienie, uczucie duszności i nadmierne pragnienie. W dalszej kolejności może dojść do utraty przytomności, a wtedy wyczuwalne będzie szybkie, ale słabe tętno, a szybkość i płytkość oddechu ulegną nasileniu, nawet do jego zatrzymania. Zapaść krążeniowa jest sytuacją zagrożenia życia.
Zapaść alkoholowa
Przyczyn zapaści krążeniowej jest wiele, ale jedną z nich jest zatrucie alkoholem, czyli przyjęcie nadmiernej jego ilości, w czasie, który nie pozwala na jego równoległe metabolizowanie. Sytuacja komplikuje się o tyle, że wczesne objawy zapaści krążeniowej, takie jak zawroty głowy czy nudności, mogą być uznane za działanie alkoholu, a nie jego nadmierną toksyczność na organizm. Spowodować to może dalszą jego konsumpcję. Czasem również te wczesne objawy mogą nie zdążyć się ujawnić, gdy dana osoba przyjmuje alkohol w ramach różnego rodzaju zabaw alkoholowych podczas imprezy. Wtedy alkohol jest przyjmowany dość szybko, co powoduje, że jego stężone efekty następują w odroczeniu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że ryzyko doprowadzenia do takiej sytuacji wzrasta, gdy jest się osobą palącą papierosy (pijąc alkohol zwykle więcej się pali) czy przyjmującą narkotyki. Zapaść alkoholowa może wystąpić nie tylko u osób nadużywających czy uzależnionych od alkoholu, ale także u osób, które jednorazowo przyjęły nadmierną jego ilość.
Zasadniczo podstawowym sposobem postępowania w takich sytuacjach jest zaprzestanie przyjmowania kolejnych dawek alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Gdy jednak dojdzie do utraty przytomności przez daną osobę, należy ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej, co zapobiega udławieniu i uduszeniu się wymiocinami. Nie wolno zostawiać tej osoby samej. Nie zaleca się podawania żadnych płynów, a tym bardziej pokarmów. Można natomiast robić okłady chłodzące na czoło i kark. Zatrzymanie akcji serca może wymagać resuscytacji. Ze względu na fakt, że zapaść alkoholowa jest sytuacją zagrożenia życia, czyli może doprowadzić do zgonu, celowym jest wezwanie pogotowia ratowniczego do takiej osoby.
Źródła:
https://www.healthline.com/health/alcoholism/overdose#diagnosis
https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/zapasc-alkoholowa-czym-jest-i-jakie-sa-objawy