Skip to main content
Pozycja zawodowa a uzależnienie od alkoholu
18 sierpnia 2021

Pozycja zawodowa a uzależnienie od alkoholuAlkoholizm w Polsce kojarzy się jako problem dotyczący tej części społeczeństwa, która pod względem rozwoju zawodowego i poziomu ekonomicznego jest poniżej przeciętnej. Łatwiej przychodzi nam ocenienie kogoś jako uzależnionego od alkoholu, gdy jest to osoba słabo wykształcona i zajmująca niskie stanowiska w swojej branży. Jednocześnie coraz więcej mówi się o tzw. alkoholikach wysokofunkcjonujących. Polscy badacze postanowili sprawdzić, czy pozycja społeczna i zawodowa ma wpływ na rozwój nałogu. Co ciekawe, wnioski są różne w zależności od płci.

Uzależnienie od alkoholu to choroba demokratyczna – oznacza to, że zachorować może każdy, bez względu na uwarunkowania genetyczne, pozycję społeczną, wykształcenie, kondycję fizyczną, płeć i tak dalej. Jednocześnie sporo mówi się o czynnikach środowiskowych i społecznych, które mają wpływ na rozwój nałogu. To, w jakim otoczeniu żyjemy i na jakim poziomie, nie pozostaje bez znaczenia.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, pozycja zawodowa wpływa na występowanie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu u mężczyzn, natomiast nie ma wpływu na picie u kobiet. Pracownicy niższego szczebla, bez względu na wykształcenie, cierpią z powodu szkodliwego spożywania alkoholu w większym stopniu niż ci na wyższych stanowiskach zawodowych. Wydaje się jednak, że ryzyko szkód spowodowanych piciem alkoholu u kobiet rozkłada się równomiernie w każdej grupie zawodowej.

Pozycja zawodowa a uzależnienie od alkoholu

Badania przeprowadzone w poprzednich latach wielokrotnie wykazywały, że wśród osób bezrobotnych oraz żyjących na niskim poziomie ekonomicznym picie alkoholu wywołuje więcej szkód. Wśród nich odnotowuje się wyższy odsetek zachorowalności oraz śmiertelności związanej z piciem alkoholu. Ta zależność potwierdzałaby skojarzenie, jakoby alkoholizm był problemem niższych warstw społecznych.

Tymczasem zaburzenia związane z używaniem alkoholu występują również wśród osób zamożnych i wykształconych. Klasa i pozycja zawodowa rozumiane są jako czynniki odzwierciedlające dochody, styl życia, autonomię finansową, rozwój, a także prestiż. Wszystko to może mieć wpływ na samopoczucie i zdrowie. Wśród mężczyzn te czynniki zdają się mieć większe znaczenie.

Nie jest to jednak prosta zależność – im wyższy status, tym mniejsze prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu. Rzeczywiście najwięcej mężczyzn z zaburzeniami używania alkoholu odnotowano w grupie osób bezrobotnych, wśród pracowników niskokwalifikowanych oraz tych z najniższymi dochodami. Jednak drugą grupą pod względem częstotliwości występowania zaburzeń jest grupa najwyższa – menadżerów i profesjonalistów. Ostatnia jest grupa pośrednia, jednak różnice nie są duże i mogą wynikać z faktu, że w grupie pośredniej było najwięcej kobiet. Zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet większe ryzyko uzależnienia od alkoholu odnotowano u osób, które mieszkają w miastach.

Obraz spożywania alkoholu i jego skutków jest wyjątkowo niespójny wśród kobiet. Okazjonalnie po alkohol częściej sięgają kobiety z wyższych warstw społecznych. Kobiety z niższych grup zawodowych piją ilościowo więcej i częściej odnotowuje się u nich choroby związane z piciem, jednak to wśród najlepiej wykwalifikowanych kobiet, pełniących najwyższe stanowiska, odnotowuje się występowanie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu przez całe życie lub przez 12 miesięcy poprzedzających badanie.

Źródło: „
Occupational position and alcohol use disorders in Poland”, Michał Bujalski, Jacek Moskalewicz, Jakub Stokwiszewski, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2021

Fot. Marten Bjork, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców z Targówka

Pomoc psychologiczna, mediacje, konsultacje specjalistyczne

Zrób to zamiast! Od marzenia do realizacji – program pilotażowy

Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.