Skip to main content

Osoby poszukujące silnych wrażeń są bardziej „rozhamowane” po alkoholu? Wyniki badań

29 października 2023

Kobieta z butelką alkoholu w ręku i kluczykami do autaBadacze zweryfikowali, czy indywidualne różnice osobowościowe wpływają na rozhamowanie wywołane alkoholem. Badaną cechą było poszukiwanie doznań jako czynnik wzrostu ryzyka rozwoju zachowań związanych z używaniem alkoholu, jak również kontrola hamowania zachowań.

Termin „poszukiwanie doznań” został wprowadzony w 1979 roku przez Marvina Zuckermana. To neurobiologiczna tendencja do poszukiwania nowych, złożonych, intensywnych wrażeń i doświadczeń oraz gotowość do podejmowania ryzyka fizycznego, społecznego, prawnego i finansowego w celu dostarczenia sobie tego typu doświadczeń. Spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na mózg, funkcje poznawcze i zachowanie, szczególnie często w sposób „odhamowujący”. Kontrola pozwala ludziom hamować swoje impulsy oraz naturalne, nawykowe lub dominujące reakcje, aby wybierać zachowania bardziej odpowiednie i spójne z realizacją ich celów. Osoby pod wpływem alkoholu częściej angażują się w ryzykowne zachowania, takie jak ryzykowna jazda autem, hazard i agresja, gdyż mają obniżone zdolności hamowania.

Wiele badań wykazało, że cecha poszukiwania doznań wiązała się z większą częstotliwością i ilością spożywanego alkoholu. Co więcej, w badaniu przeprowadzonym w 2021 roku wykazano, że poszukiwanie wrażeń jest wiarygodnym predyktorem zarówno częstotliwości, jak i ilości spożywanego alkoholu. Cecha ta jest czynnikiem ryzyka zaburzeń zachowania spowodowanych używaniem alkoholu (zespół uzależnienia). Odnotowano również wpływ cechy poszukiwania wrażeń na kontrolę hamowania zachowań. Osoby z niskim natężeniem cechy poszukiwania doznań miały większą zdolność do hamowania pewnych dominujących reakcji. W związku z tym indywidualne różnice w cechach osobowości związanych z poszukiwaniem doznań mogą wpływać na odhamowanie behawioralne wywołane alkoholem.

W badaniu opublikowanym we wrześniu 2023 w magazynie Drug and Alcohol Dependence wykorzystano technikę fNIRS. Funkcjonalna spektroskopia bliskiej podczerwieni to obrazowanie optyczne, które mierzy zmiany stężenia natlenionej i odtlenionej hemoglobiny w mózgu za pomocą widm absorpcyjnych w zakresie długości fal 700–1000 nm. Tę metodę zastosowano w celu zbadania, czy na odhamowanie związane z alkoholem ma wpływ cecha poszukiwania wrażeń oraz czy przyczynia się do tego aktywność przedczołowa kluczowa dla hamowania reakcji behawioralnych. Postawiono hipotezę, że osoby poszukujące silnych wrażeń wykażą większe deficyty w kontroli hamowania pod wpływem alkoholu w porównaniu z grupą kontrolną.

Zbadano 663 studentów (451 kobiet i 212 mężczyzn) Testem Identyfikacji Zaburzeń związanych z Używaniem Alkoholu oraz Formularzem Skali Poszukiwania Doznań. Z tej grupy włączono 25 osób cechujących się poszukiwaniem wrażeń i 26 osób z niskim natężeniem tej cechy. Uczestnicy ci wzięli udział w dwóch sesjach: jednej ze spożyciem alkoholu (0,5 g/kg) i drugiej – placebo (0 g/kg).

Podsumowując, cecha poszukiwania wrażeń ma wpływ na odhamowanie wywołane alkoholem. Potwierdzono, że osoby poszukujące wrażeń w porównaniu z resztą grupy wykazały znaczny spadek dokładności hamowania pod wpływem alkoholu w porównaniu z grupą kontrolną. Co więcej, zmniejszona aktywność przedczołowa po spożyciu alkoholu była bardziej widoczna u osób poszukujących wrażeń. Odkrycia te wykazały, że na wywołane alkoholem rozhamowanie behawioralne może mieć wpływ poszukiwanie wrażeń jako cecha osobowości.

Źródło:

Wei, L., Ding, F., Gong, M., Baeken, C., Wu, G. R. (2023). The impact of sensation seeking personality trait on acute alcohol-induced disinhibition. Drug and Alcohol Dependence; 250:110907.

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Grupa młodych ludzi

Indywidualne konsultacje psychologiczne dla Młodych Dorosłych

Dłonie na czarnym tle z wycinanką rodziny

Jaki ja, takie ty – warsztat o poczuciu wartości

Dwoje dzieci z laptopami na dywanie

Konferencja  „Cyberprzestrzeń – dzieci i młodzież w świecie wirtualnym” 

Spotkanie bezpłatnej grupy terapeutycznej

Bezpłatna psychoterapia grupowa dla dorosłych mieszkańców Warszawy

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.