Znaj ryzyko - kampania społeczna

menopauza a spożycie alkoholuMenopauza, przekwitanie czy inaczej klimakterium to czas, w którym organizm kobiety stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Dzieje się to około 50. roku życia. Towarzyszą temu zmiany w gospodarce hormonalnej objawiające się między innymi charakterystycznymi uderzeniami gorąca i zmianami nastroju.

Menopauza to naturalny proces, nie należy się jej obawiać, jednak warto mieć świadomość, że towarzyszą jej objawy spowodowane niskim poziomem hormonów rozrodczych (mniejsze ilości estrogenu), które mogą być męczące i nieprzyjemne, ale jednocześnie można je łagodzić. To m.in.:

  • uderzenia gorąca
  • nocne poty
  • wahania nastroju
  • bezsenność
  • bolesne stosunki seksualne
  • zmniejszony popęd seksualny
  • zmiany skórne, swędzenie ciała

Mniejsza ilość hormonów w okresie menopauzy zwiększa również u kobiet ryzyko utraty masy kostnej (osteoporoza), łamliwości kości, a także może mieć wpływ na układ krążenia.

Kobiece ciało w okresie menopauzy

Jednym z czynników, który może wpływać na częstotliwość i nasilenie objawów menopauzy, jest spożywanie alkoholu. Z wiekiem kobiece ciało staje się bowiem bardziej wrażliwe na działanie alkoholu. Chrząstki i ścięgna tracą umiejętność magazynowania wody, a co za tym idzie całe ciało zatrzymuje mniej wody. To z kolei sprawia, że alkohol jest wchłaniany szybciej.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że alkohol „mocniej” działa na kobiety niż na mężczyzn, ponieważ zwykle mają one niższą masę ciała, mniej wody w organizmie i mniej enzymów dehydrogenazy alkoholowej (ADH) w żołądku. To również wpływa na fakt, że szybciej wchłaniają alkohol.

Alkohol a objawy menopauzy

Niektóre kobiety w okresie menopauzy twierdzą, że alkohol nasila objawy menopauzy, podczas gdy inne uważają, że pomaga je łagodzić.

Według badań Trusted Source, picie alkoholu zwiększa ryzyko zaburzeń snu.

Czerwone wino jest również postrzegane jako jeden z najczęstszych czynników wyzwalających uderzenia gorąca. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które codziennie piły alkohol, znacznie częściej zgłaszały uderzenia gorąca i nocne poty. Z drugiej strony, badanie z 2005 roku i badanie uzupełniające z 2007 Trusted Source wykazały, że alkohol może pomóc złagodzić uderzenia gorąca. Kobiety, które piły alkohol przynajmniej raz w miesiącu, rzadziej miały uderzenia gorąca niż kobiety, które nie piły alkoholu. Ich uderzenia gorąca były również mniej dotkliwe. Badanie z 2015 roku, przeprowadzone przez inny zespół badawczy, wykazało również, że picie jednego drinka dziennie może pomóc zmniejszyć ryzyko uderzeń gorąca.

Według przeglądu literatury z 2017 r. składniki odżywcze i chmiel występujące w piwie mogą pomóc złagodzić uderzenia gorąca i inne typowe objawy. Potrzebne są jednak badania kliniczne dotyczące wpływu spożycia piwa na kobiety w okresie menopauzy. Jest również możliwe, że piwo bezalkoholowe może przynosić takie same korzyści.

Menopauza a spożywanie alkoholu – zdrowie kobiet 

Zauważono, że umiarkowane spożycie alkoholu (około 1 drinka dziennie) może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca u kobiet w okresie menopauzy. Zauważono także, że może to prowadzić do znacznego zwiększenia gęstości kości. Umiarkowane picie wiąże się również z mniejszym ryzykiem cukrzycy typu 2, demencji czy otyłości.

Zaznaczono jednak, że cienka linia oddziela „umiarkowaną” ilość alkoholu od zbyt dużej.

Według North American Menopause Society, spożywanie od 2 do 5 drinków dziennie w okresie menopauzy jest uważane za nadmierne i może szkodzić zdrowiu kobiety.

Menopauza a spożywanie alkoholu w nadmiarze

Nadmierne spożycie alkoholu w okresie menopauzy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia:

  • nowotworu (rak przełyku, rak jelita grubego i rak piersi. Według badań dodatkowe 10 gr alkoholu (1 drink) dziennie zwiększa ryzyko raka piersi o 12 proc.;
  • problemów sercowych;
  • chorób wątroby;
  • osteoporozy (picie alkoholu może również zwiększyć ryzyko upadków i złamań. Utraty masy kostnej nie można cofnąć, a ciężkie złamania mogą wymagać operacji);
  • otyłości centralnej (gromadzenie się masy ciała głównie w okolicy środkowej. Ten typ otyłości ma duży wpływ na rozwój chorób serca);
  • uszkodzenia narządów (serca, wątroby, mózgu);
  • nerwowości;
  • depresji i alkoholizmu.

Niektóre kobiety w okresie menopauzy czują się „szczęśliwsze” po wypiciu drinka, podczas gdy inne czują się bardziej przygnębione. Jednak ryzyko depresji zwykle wzrasta w okresie menopauzy. Z zebranych danych wynika, że intensywne picie może pogłębiać depresję. Nawet u kobiet bez zdiagnozowanej depresji nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Warto podkreślić, że istotnymi czynnikami mającymi wpływ na objawy menopauzy w kontekście alkoholu są:

  • ogólny stan zdrowia
  • przyjmowane leki
  • historia picia
  • historia rodzinna

Źródło:

https://www.healthline.com/health/menopause/alcohol#alcohol-and-the-symptoms-of-menopause

Napisz komentarz

Skip to content