Skip to main content
jak piją warszawiacy
17 grudnia 2021

jak piją warszawiacyGdyby istniał przeciętny warszawiak (albo warszawianka), to najprawdopodobniej powiedziałby, że pije alkohol w sposób „umiarkowany”. Niewiele lub tyle, co osoby z jego otoczenia. Powiedziałby, że picie alkoholu jest sprawą „normalną”, że w piciu alkoholu nie ma niczego złego, jeżeli się go nie nadużywa i kontroluje swoje zachowanie, i że sam własne spożycie ma pod kontrolą. Krótko mówiąc – pije okazjonalnie i w sposób odpowiedzialny. Jeżeli wszystko jest w porządku, to czy można zachować spokój? Poniżej o ciekawych wynikach badania wśród warszawiaków przeprowadzonego w ramach kampanii społecznej „Znaj Ryzyko”!

PARPA szacuje, że kilkanaście procent Polaków spożywa alkohol w sposób problemowy. W tej grupie niecały milion osób zmaga się z uzależnieniem, a ponad 2 miliony pije alkohol w sposób ryzykowny lub szkodliwy. Na podstawie danych WHO można przyjąć, że w liczącej ok. 1,8 mln mieszańców Warszawie około 2% osób jest uzależnionych od alkoholu (tj. 36 tys.), 5% populacji pije szkodliwie (ok. 90 tys.), a w sposób ryzykowny – 7% (ok 126 tys.).

O ile problem uzależnienia od alkoholu jest w pewien sposób znany w społeczeństwie, tak dwa pozostałe wymienione modele spożywania alkoholu – picie ryzykowne i szkodliwe –  nie są powszechnie omawiane w opinii publicznej, a stanowią zagrożenie dla zdrowia osób spożywających alkohol.

Sprawdź, co oznacza picie ryzykowne i szkodliwe

Czy warszawiacy piją „bezpiecznie”?

We wrześniu 2021 Fundacja Studio Psychologii Zdrowia przeprowadziła dla m.st. Warszawy badanie nt. „Jak piją i oceniają spożycie alkoholu mieszkańcy Warszawy?”. Wynika z niego, że warszawiacy nie są świadomi ryzyka związanego nawet z – jakby się mogło wydawać – „bezpiecznym” piciem alkoholu.

Warszawiacy średnio o około 5% przekraczają dzienną maksymalną normę tzw. umiarkowanego spożycia alkoholu w przypadku piwa. O 9% dla mężczyzn i 26% dla kobiet normę konsumpcji wina. I o 50% (dla mężczyzn) do 80 % (dla kobiet) jednorazową normę spożycia wódki i napojów wysokoprocentowych.

Jeżeli chodzi o tzw. Heavy Episodic Drinking (definiowane przez WHO jako spożycie co najmniej 60 gramów czystego alkoholu podczas jednej okazji, co najmniej raz w miesiącu), dane z 2016 r. wskazywały, że problem ten dotyczył 18,2% populacji światowej. Jednakże do spożycia co najmniej raz w miesiącu wspomnianej ilości przyznaje się aż 47% ankietowanych uczestniczących w przeprowadzonym badaniu!

Jak oceniamy własne picie?

Stosunkowo łagodną ocenę własnego modelu spożycia alkoholu przez warszawiaków po części można tłumaczyć przesuniętą w górę przyjętą w polskim społeczeństwie normą dotyczącą poziomu konsumpcji alkoholu. Norma dla Polaków jednak nie wpływa znacząco na bardziej obiektywną normę zdrowotną, rekomendowaną przez WHO. Zagrożenie zdrowotne pozostaje niezależne od percepcji społecznej.

Rozbieżności w ocenie dotyczą nie tylko obrazu samego siebie, ale również samego siebie w porównaniu z innymi. Deklarowane odpowiedzi wskazują, że i w tym przypadku warszawiacy mają o wiele więcej tolerancji dla swojego modelu picia niż dla modelu picia osób w ich otoczeniu.

93% ankietowanych uważa, że pije „okazjonalnie” lub „odpowiedzialnie”. Na picie ryzykowne lub nadmierne wskazało zaledwie 6% osób. Nikt nie uznał, że alkohol spożywa nałogowo.

Te same osoby wskazują, że ich otoczenie – znajomi, rodzina, itp., o wiele częściej pije ryzykownie lub nadużywa alkoholu – tak sądzi 21% respondentów. Zdaniem 2% badanych ich bliskie otoczenie spożywa alkohol, ponieważ występuje problem uzależnienia. Łącznie, prawie czterokrotnie częściej wskazujemy na problemy z alkoholem u innych niż u siebie.

Grupa ryzyka: wiek 26-30

Mówiąc o ogóle warszawiaków warto odnieść się do wybranych grup. Z przeprowadzonego badania, co jest zgodne z wynikami innych badań na temat zagrożeń związanych ze spożyciem alkoholu w Polsce i na świecie, szczególną grupę ryzyka stanowią ludzie młodzi, w wieku 26-30 lat.

We wspomnianej grupie wiekowej co najmniej raz w tygodniu alkohol spożywa 52% respondentów (w porównaniu do 37% w całej próbie), a co najmniej raz w tygodniu upija się aż 20% ankietowanych (przy 6% w całej próbie).

Inne zmienne demograficzne również wpływają na sposób konsumpcji alkoholu. Kobiety piją rzadziej niż mężczyźni, co najmniej raz w tygodniu 30% w porównaniu do 45% w przypadku mężczyzn (choć regularne – co najmniej raz w tygodniu – upijanie się deklaruje tyle samo kobiet, co mężczyzn po 6%).

Częstotliwość w tym przypadku wynika z motywów sięgania po alkohol, gdzie kobiety częściej piją przy konkretnej okazji (spotkania towarzyskie, uroczystości rodzinne), a mężczyźni bardziej „dla rozluźnienia”, po pracy, do meczu.

Jak COVID-19 wpłynął na picie?

Należy także zwrócić uwagę na wpływ sytuacji pandemicznej na spożycie alkoholu wśród mieszkańców m. st. Warszawy

O ile COVID-19 w niedużym stopniu wpłynął na model spożycia alkoholu wśród warszawiaków, o tyle w przypadku osób deklarujących picie co najmniej kilka razy w tygodniu przyczynił się do wzrostu częstotliwości spożycia alkoholu, natomiast w grupie pijącej rzadziej niż raz na tydzień – do spadku częstotliwości i ilości wypijanego alkoholu.

Źródło:

Jak piją i oceniają spożycie alkoholu mieszkańcy Warszawy?, Fundacja Studio Psychologii Zdrowia, Warszawa 2021

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Dłoń odmawia alkoholu

Czy istnieje bezpieczne picie?

Zestresowana kobieta opiera głowę na łokciach na biurku

Styl radzenia sobie ze stresem jako czynnik ryzyka wystąpienia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu

Smutna kobieta siedzi na parapecie i patrzy przez okno

Alkohol a ryzyko samobójstw: nowe spojrzenie na zależności i możliwości prewencji

Różne ikony mediów społecznościowych

Media społecznościowe a na nawyki alkoholowe młodych ludzi

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.