Skip to main content
Czy cukrzyk może pić alkohol?
22 marca 2021

Czy cukrzyk może pić alkoholOsoby chore na cukrzycę powinny zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o spożywanie alkoholu, ponieważ zwiększa on ryzyko rozwoju ostrych powikłań cukrzycy. Przede wszystkim alkohol wpływa na wątrobę i trzustkę, które odgrywają wiodącą rolę w metabolizmie glukozy. Alkohol może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami przepisywanymi chorym na cukrzycę.

Stanowiska American Diabetes Association (ADA) oraz Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na temat kwestii picia alkoholu przez osoby chorujące na cukrzycę jest jednoznaczne – diabetycy powinni zdecydowanie ograniczać spożywanie alkoholu. Nie oznacza to jednak, że nie mogą po niego sięgnąć pod pewnymi warunkami. Kluczowa jest świadomość zagrożeń, umiejętność zapobiegania im i odpowiednia reakcja.

Czy cukrzyk może pić alkohol? Pamiętajmy o kilku zasadach.

Alkohol wchodzi w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi

Alkohol może powodować wzrost lub spadek poziomu glukozy we krwi, w zależności od spożytej ilości. Niektóre leki przeciwcukrzycowe obniżają poziom glukozy we krwi, stymulując trzustkę do wytwarzania większej ilości insuliny. Połączenie działania leku obniżającego poziom cukru we krwi z alkoholem może prowadzić do hipoglikemii. Może ona mieć miejsce nawet 24 godziny po spożyciu etanolu, dlatego należy badać poziom glukozy także na drugi dzień po jego spożyciu. Alkohol hamuje wewnątrzwątrobową produkcję glukozy, która zajęta jest metabolizowaniem alkoholu. Wpływa także na wydzielanie glukagonu przez trzustkę zwiększając ryzyko hipoglikemii nocnych.

Alkohol wpływa na poziom glukozy we krwi. Jej poziom należy sprawdzać przed spożyciem alkoholu

Jedną z funkcji wątroby jest wytwarzanie glikogenu, który jest zmagazynowaną formą glukozy – źródła energii. W trakcie spożywania alkoholu dochodzi do upośledzenia dostarczania glukozy ze zmagazynowanego w wątrobie glikogenu (upośledzony proces tzw. glikogenolizy). Przed wypiciem napoju alkoholowego należy znać swój poziom glukozy we krwi, aby upewnić się, że znajduje się w bezpiecznej strefie. Jeśli poziom glukozy we krwi jest niski, należy go uregulować.

Nie pij alkoholu na czczo

Pożywienie spowalnia tempo wchłaniania alkoholu do krwiobiegu. Przed ewentualnym spożyciem alkoholu należy zjeść posiłek lub przekąskę zawierającą węglowodany. Nigdy nie pomijaj posiłków ani nie zastępuj posiłku alkoholem.

Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do wystąpienia kwasicy ketonowej – dotyczy to głównie pacjentów z cukrzycą typu 1.

Kwasica ketonowa objawia się złym samopoczuciem, wymiotami, bólem brzucha czy zaburzeniami świadomości. Takie objawy mogą być mylone z upojeniem alkoholowym. Warto, aby osoby chore na cukrzycę nosiły bransoletkę, która ostrzega o chorobie. Jeśli konkretna osoba zachowuje się jakby była odurzona jest to sygnał, że mogą być to objawy na tle cukrzycowym.

Znaj swoje ograniczenia

Nie zawsze musisz rezygnować z symbolicznego drinka, jednak w przypadku cukrzycy należy konsultować tę sprawę z lekarzem. W zależności od stanu zdrowia może to bowiem oznaczać nawet potrzebę całkowitej rezygnacji z alkoholu.

Zwróć uwagę na ćwiczenia fizyczne

Większość ćwiczeń obniża poziom cukru we krwi, dlatego osoby aktywne fizycznie częściej powinny go sprawdzać. Możesz potrzebować przekąski węglowodanowej, aby zapobiec niskim stężeniom cukru we krwi. Picie alkoholu może dodatkowo zwiększać ryzyko spadku poziomu cukru we krwi.

Uwaga na dodatkowe kalorie

Należy pamiętać o jeszcze jednym, ważnym aspekcie związanym z napojami wysokoprocentowymi. Alkohol to dodatkowe kalorie i jego częste spożywanie może prowadzić do przyrostu masy ciała. Problem z utrzymaniem masy ciała dotyczy szczególnie osób z cukrzycą typu 2. Dodatkowo poziom glukozy we krwi będzie rósł intensywnie po spożyciu alkoholu z dużą zawartością cukru.

Planując okoliczność, podczas której będziesz spożywać alkohol, przygotuj się odpowiednio. Kluczowe jest zachowanie umiaru i świadome wybory. Badaj poziom glukozy przed, w trakcie, po spożyciu alkoholu, a także przed snem i w nocy. Poinstruuj również bliskie osoby, aby wiedziały, jak zareagować w przypadku hipo- i hiperglikemii.

Konsultacja medyczna – lek. med. Krzysztof Marzec, specjalista diabetologii i chorób wewnętrznych

Źródła:

https://dtc.ucsf.edu/living-with-diabetes/diet-and-nutrition/diabetes-alcohol/

https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/facts-diabetes-alcohol

https://cukrzyca.pl/dieta-cukrzycowa/cukrzyca-a-alkohol/

Fot. Sam Moqadam, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

Kobiety podczas spotkania grupowego

Przemoc dzieci wobec dorosłych – grupa dla matek

Nastolatek w szarej bluzie z kapturem patrzy w obiektyw

Grupa socjoterapeutyczna dla młodzieży – 2023/2024

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.