Skip to main content
PTSD i alkoholizm
24 maja 2020

PTSD i alkoholizmWiele stresujących wydarzeń w ciągu życia może wpływać na rozwój uzależnienia od alkoholu bądź wywołać zespół stresu pourazowego (PTSD). Niemniej jednak stres występujący w dzieciństwie powoduje wręcz mechaniczne zmiany w rozwijającym się układzie nerwowym, które powodują wzrastające prawdopodobieństwo wystąpienia w ciągu życia zarówno PTSD, jak i uzależnienia. PTSD i alkoholizm – jak często współwystępują? Od czego to zależy? O tym poniżej.

Jako stres w dzieciństwie i okresie wczesnej dorosłości (early life stress, ELS) rozumiane jest każde traumatyczne doświadczenie przeżyte przed ukończeniem 18. roku życia. Najczęściej chodzi o nadużycia seksualne, fizyczne i emocjonalne, a także stresujące wydarzenia, takie jak strata jednego z rodziców, przemoc domowa czy bieda.

Wzrasta świadomość, że trauma w dzieciństwie i wczesnej dorosłości powoduje nie tylko bezpośrednie skutki, takie jak rany fizyczne, lęk czy skłonność do izolowania się. Powoduje także długofalowe konsekwencje zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ponadto trauma wpływa na powagę objawów zaburzeń i chorób oraz odpowiedź na leczenie. Wskazywałoby to, że wczesna trauma powoduje znaczące zmiany w układzie nerwowym oraz innych układach somatycznych. Badania dowodzą, że im cięższa jest ta trauma, tym poważniejsze są jej skutki w dorosłości. Wykazują również różnice międzypłciowe i wskazują, że kobiety doświadczają poważniejszych skutków wczesnej traumy.

PTSD i alkoholizm – wpływ wczesnodziecięcej traumy

Wczesnodziecięca trauma szczególnie związana jest z występowaniem w późniejszym okresie życia PTSD i uzależnienia od alkoholu. Dodatkowo powoduje, że początki zaburzeń pojawiają się wcześniej niż u osób, które takiej traumy nie doświadczyły. Wzrastające prawdopodobieństwo wystąpienia uzależnienia utrzymuje się aż do średniego wieku. Związane jest to zapewne ze zmianami w obwodowej regulacji nerwowej oraz w układzie nagrody. Badania dowodzą, że prawdopodobieństwo jest tym większe, im cięższe i częstsze były doświadczenia traumatyczne. Niestety często jest tak, że dzieci i nieletni doświadczają różnych form nadużyć. Niemniej badania wykazują, że nadużycia seksualne są czynnikiem najbardziej predestynującym do występowania zaburzeń takich jak uzależnienie czy PTSD.

PTSD i alkoholizm – częstość współwystępowania 

Wiele badań wykazuje współwystępowanie uzależnienia od alkoholu i PTSD. Poza tym, alkohol jest najczęściej używaną substancją przez osoby cierpiące na PTSD. Przeprowadzono badania, które wykazały, że kobiety z doświadczeniami wczesnej traumy są bardziej predestynowane do wystąpienia uzależnienia od alkoholu w porównaniu z kobietami, które nie mają za sobą takich wczesnodziecięcych traum. Okazało się także, że prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu wzrasta aż dwukrotnie, gdy poza traumą u tych kobiet występowało PTSD. Nie jest to pewnie aż tak bardzo zaskakujące, jeśli spojrzeć, że objawy PTSD, takiej jak bezsenność, nadpobudliwość, wahania nastroju są w miarę skutecznie redukowane przez działanie alkoholu.

Przeprowadzono również badania, które wskazują, że wczesnodziecięcy stres powoduje zmiany w układzie stresu i nagrody w mózgu. Powodują one, że zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego sprzyjały używaniu alkoholu. Alkohol również wywołuje zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego na poziomie molekularnym. Zmiany te wydają się być przeciwwagą, przeciwdziałaniem zmianom wywołanym przez stres w dzieciństwie i wczesnej dorosłości.

Źródło:

Lee R.S., Oswald L. M., Wand G. S., Early Life Stress as a Predictor of Co-Occurring Alcohol Use Disorder and Post-Traumatic Stress Disorder, Alcohol Research: Current Reviews, vol 39, no 2, 2018.

Fot. Larm Rmah, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Dłoń odmawia alkoholu

Czy istnieje bezpieczne picie?

Oś jelito-wątroba-mózg i zaburzenia związane z alkoholem

Jak sen wpływa na spożywanie alkoholu przez młodzież i młodych dorosłych?

Picie alkoholu a ryzyko samobójstwa: analiza zależności z uwzględnieniem płci

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.